Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Мюзикълът La La Land (Страната Ла ла ла) е големият печеливш на европейския еквивалент на Оскарите – наградите БАФТА.
Филмът грабна 5 от 11-те си номинации, сред които за най-добър филм, режисура и главна роля на Ема Стоун, на церемонията, провела се в Роял Албърт Хол снощи.
Британската академия за театрално и филмово изкуство отличи победителят от Кан „Аз, Даниел Блейк” за най-добър британски филм.
Въпреки че продължи победния си ход, La La Land на Деймиън Шазел отстъпи в две от важните категории пред драмата на Кенет Лонерган „Манчестър до морето“ – за оригинален сценарий и главна мъжка роля на Кейси Афлек. „Страната Ла ла ла“ очаквано взе наградата за музика, както и тази за кинематография.
Виола Дейвис взе приза за поддържащата си роля в „Огради“, а в съответната категория при мъжете Дев Пател победи фаворита Махершала Али с изпълнението си в Lion. Филмът на Али „Лунна светлина“, който отнесе многобройни награди в САЩ, си тръгна без статуетка от Острова.
Всички други фаворити на настоящия сезон отнесоха по една награда, дали за костюмография („Джаки“) или операторско майсторство („Първи контакт“), монтаж („Възражение по съвест“) или звук (отново „Първи контакт“).
„Синът на Шаул“, носител на миналогодишния чуждоезичен „Оскар“ и Гран при от Кан, победи „Тони Ердман“ и „Хулиета“ в съответната категория. Филмът за Холокоста на Ласло Немеш е в състезанието, тъй като излезе по британските кина през 2016 г. „Кубо и пътят на самурая“ бе обявен за най-добра анимация.
Макар очакването да бе за вечер, изпълнена с послания спрямо Доналд Тръмп, 70-ите награди BAFTA преминаха по-спокойно от братовчедите си отвъд океана. В началото на шоуто водещият Стивън Фрай направи препратка към новоизбрания американски президент, като приветства Мерил Стрийп с думите, че е „една от най-великите актриси на всички времена… и само абсолютен идиот би казал обратното“. Тръмп нарече Стрийп „надценена“, след като тя осъди действията му в речта си на церемонията за „Златен глобус“.
Най-силното политическо послание на вечерта дойде от автора на социално насоченият „Аз, Даниел Блейк“. 80-годишният Кен Лоуч заяви, че настоящото британско правителство третира с „жестокост и презрение“ най-уязвимите и най-бедни хора, включително децата бежанци, и направи паралел с Викторианска Англия. „Те знаят какво правят. Трябва да ги променим. Те трябва да бъдат свалени“, завърши ветеранът.
Източник: dnevnik.bg
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)