Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
С нетрадиционен музеен урок гимназисти от Благоевград спомнят делата на предците ни и учат история. С музеен урок на тема „Развитие на революционната идеология в Македония и Тракия през XIX в.“, на 21 ноември 2016 г. от 14.00 ч. Регионален исторически музей – Благоевград, съвместно с Езикова гимназия „Акад. С. Корольов“ Благоевград ще отбележи 150-годишнината от първото отпечатване на в. „Македония“ под редакцията на П.Р. Славейков от 1866 г. и 120 години от Солунския конгрес на ВМОРО с приемането на първите Устав и Правилник на организацията.
Тези две юбилейни годишнини са обединени в една тема, тъй като целта на урока е да проследи и представи връзката на националноосвободителното движение в Македония след 1878 г. с предходните възрожденски процеси, обхванали българското общество в средата на XIX .
В урока ще вземат участие ученици от XII-и класове на Езиковата гимназия в града с преподавател историкът Любка Гълъбова. Урокът ще се проведе в нетрадиционна среда, като представянето му ще премине с внесени фолклорни мотиви. Един от акцентите ще бъде развитието на идеологията на ВМОРО в Македония, а в Тракия историческият разказ ще бъде конкретизиран върху образа на войводата и идеолог Михаил Герджиков.
Ще бъде представена и мултимедийна презентация по темата, дело на учениците, след издирени и проучени от тях снимкови материали.
Гост на събитието ще бъде краеведът Борис Сандански, който ще запознае аудиторията с малко известни факти относно създаването на революционните комитети в Кресненския край.
Акцент по темата на урока ще бъде и представянето от уредника Елена Александрова на автентични материали от фонда на музея – оригинални фотографии на идеолозите на ВМОРО Дамян Груев, на авторите на първите програмни документи Гоце Делчев и Гьорче Петров; някои програмни документи на ВМОРО от началото на нейното изграждане, като „Правилника за четите“, както и други печатни материали и издания, след които фототипното издание на Славейковия в. „Македония“ от 1866 г.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)