Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Необикновената изложба “Cabinets of Wisdom” се открива на 18 ноември
Как един финландски артист разбира поговорките „Капка по капка, вир става“, „Езикът кости няма, но кости троши“ и „От всяко дърво свирка не става“? Cabinets of Wisdom е експериментална изложба, която представя български мъдрости в нови, неочаквани форми и превръща интерпретацията на националните ни ценности в цялостно изживяване.
Тази есен импровизирано пространство на ъгъла на ул. Шишман и ул. Гурко ще стане временна сцена за интерпретациите на шест съвременни финландски артисти на традиционни български мъдрости. От 18 до 27 ноември изложбатаCabinets of Wisdom ще провокира посетителите да се потопят в напълно непознато изживяване на шест добре познати народни поговорки. Произведенията ще бъдат изложени в направени за целта преносими дървени кабинети, вдъхновени от средновековните кабинети на странностите. Пет от тях ще бъдат преобразени и в оригинални коктейли, които ще могат да се опитат само на място.
В Cabinets of Wisdom артисти от сферата на продуктовия дизайн, текстила, изобразителното и приложно изкуство ще покажат своята интерпретация на български мъдрости и ще дадат различен поглед върху българската национална идентичност. Студио Комплект избират авторите на проектите в новата нестандартна изложба. Ето кои са те:
1. “Ако се престориш на агне – вълкът ще те изяде” – Иина Вуоривирта е родена на 31 март 1988 във Финландия. Тя е продуктов дизайнер, известен с работата си както за IKEA, така и като самостоятелен дизайнер. През 2013-а г. е отличена като “Млад дизайнер на годината” на Design Forum Finland.
2. “Капка по капка – вир става” – Ееро Лампинен е илюстратор от Хелзинки, който работи в сферата на editorial илюстрацията. Стилът му е смесица от традиционни и съвременни техники и се отличава с цветност и препратки към поп-културата.
3. “От всяко дърво свирка не става” – Мариука Таккала е родена през 1982 във Вантаа, Финландия. Тя завършва Университетът за изкуство и дизайн, Хелзинки. По време на образованието прави и стаж в Iitalla — скандинавска компания за вътрешен дизайн. Произведенията й от керамика и стъкло са показвани по целия свят.
4. “С питане до Цариград се стига” – Кирси Енковаара е финландски дизайнер и артист. Нейното студио се намира в Лондон, където завършва и специалността “Дизайн продукти” в Royal College of Art. Самата Кирси казва, че чрез работата си иска да разбере невидимата ментална страна на обекта, която съществува само на ръба на съзнанието ни.
5. “Бързата работа – срам за майстора” – Саана и Оли са двойка дизайнери от Турку, създаващи продукти от 100% конопен текстил. Работили са за различни международни клиенти, но са най-познати под едноименния си бранд Saana ja Olli. Основните принципи, които ги водят са смиреност, безвремие и човешко докосване.
6. “Езикът кости няма, но кости троши” – Антти Калеви е графичен артист от Хелзинки, завършил иновативния финландски университет Аалто. Анити комбинира цветни геометрични форми, ръчно-рисувани текстури и забавни персонажи, за да прекрачи границата между органична и дигитална медия.
Посетителите на изложбата ще имат възможност да преоткрият българските мъдрости през гледната точка на финландските артисти и дори да се срещнат с тях в деня на откриването. Паралелно с изложбата, на www.lessordinary.bg всеки желаещ ще може да види детайли за изпълнението на проектите, подробна информация за творците и любопитни разигравания на български мъдрости.
Cabinets of Wisdom надгражда супер успешния Museum of less ordinary. В музей на сетивата български артисти интерпретираха мъдрости на истински хора с необикновени професии и провокативна визия за живота, чрез арт инсталации, насочени към сетивата на посетителите.
Cabinets of Wisdom e на ул. Гурко и ул. Шишман и е отворен за посетители от 18 до 27 ноември, от 17 до 22.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)