Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Моята формула за успех е: ставай рано, работи до късно и… открий петрол ~ Жан Пол ГЕТИ
Пред журналист от „Форчън“, Жан Пол Гети прави следното изявление: „Онзи, който може да преброи парите си, няма и един милиард долара.“ Според статистиките, които си противоречат една на друга, Гети е разполагал със състояние от около три, три и половина милиарда долара. Жан Пол Гети е потомък на семейство с ирландски произход. Неговият баща бил адвокат и бързо се включил в големите американски петролни сделки от началото на века. В началото на новото столетие той вече е бил милионер и в съответствие с това младият Гети учи в най-добрите американски и чужди университети. „Последната шлифовка“ той получава в Оксфорд малко преди Първата световна война. Верен на семейните традиции обаче, Гети се интересува не толкова от науките, колкото от парите, като се оказва извънредно талантлив финансист. Преди повече от половин век, подобно на баща си, той се хвърля в петролния бизнес и е един от онези, които първи разкриват нефтените полета в щата Оклахома.
Още тогава проличава, че Гети ще бъде нещо като „вълк единак“ в света на парите: обикаля петролните местности със своя стар „Форд“ и върши всичко сам –
от геоложките проучвания и взривяването до уреждането на юридическите въпроси. Той е двадесет и три годишен, когато за непълни две години, без помощта на баща си, печели своя първи милион долари. (От „Гети- Самотният вълк”, Ендре Гьомьори)
За живота с
много пари, споделено от Жан Пол Гети.
Баща ми казваше: Никога не се опитвай да спечелиш всички пари от сделката. Нека останалите участници получат също някакви пари, защото ако имаш репутацията на човек, който взема всички пари от сделката, няма да имаш сделки.
Кротките може и да наследят царството земно, но не и богатствата му.
На стотина човека, търсещи
сигурност, се пада само един способен човек, готов да рискува късмета си.
Вие трябва не само да се научите да живеете с напрежение, вие трябва да го търсите. Вие трябва да се научите да виреете в стрес.
Ако нямате пари, вие през цялото време мислите за парите. Ако имате пари, вие мислите само за пари.
Този, който иска да достигне до върховете на бизнеса, трябва да оцени могъществото на силата на навика и трябва да разбере, че практиките създават навиците. Трябва по-скоро да прекрати тези навици, които го провалят, и да побърза да възприеме новите практики, които да станат навици, помагащи му да постигне успеха, който желае.
Във времена на бързи
промени
опитът може да се окаже най-големият ти враг.
Ако дължиш на банката 100 долара, това си е твой проблем. Но ако дължиш на банката 100 милиона долара, това вече е проблем на банката.
Парите са като тор. Трябва да ги разпръскваш наоколо или ще замиришат.
Богатството е само ползата от играта на пари. Ако победите, парите ще се появят.
Ако искаш да станеш богат, трябва да намериш някой, който прави купища пари, и да правиш като него.
Купувам, когато другите хора продават.
Преди брака много двойки приличат на хората, които бързат да хванат самолета; щом се качат на борда обаче, те се превръщат в пасажери.
Моята любов към изящните изкуства
се засилва – колкото повече ги гледам, толкова повече искам да ги гледам.
Купувай, когато всеки друг продава, задържай, когато всеки друг купува. Това не е просто запомнящ се лозунг. Това е самата същност на успешното инвестиране.
Практически единственият начин да заработиш действително големи пари – това е да си откриеш свой
бизнес. Вие никога няма да получите много, работейки за някого. Намерете своята ниша, произвеждайте стоки, които са необходими на хората, но които те не могат да си купят или си доставят с голям труд.
Когато работите за някой друг, вие продавате на едро своето време на вашия работодател, който след това го препродава на дребно на клиента.
За да успее в бизнеса и да достигне до върха, човек трябва да узнае всичко, което възможно да се узнае за този бизнес.
Винаги има възможности, от които бизнесмените могат да извлекат значителна полза, ако само ги разпознаят и сграбчат.
Да постигаш резултати с помощта на хората е умение, което не се учи в класната стая.
По-скоро бих използвал по 1% от усилията на 100 човека, отколкото 100% от моите собствени усилия.
Вие трябва да поемате
рискове
– и със своите собствени пари, и със заетите пари. Поемането на рискове е основното за бизнес израстването.
Без елемент на несигурност, постигането дори на големи бизнес триумфи, би било скучно, рутинно и крайно неудовлетворително.
Съжалявам за провала на моите бракове. С радост бих дал всичките си милиони за един траен брачен успех.
Човекът, който предложи идея и начин нещо да се прави или произвежда по-добре, по-бързо или по-икономично, вече държи своето бъдеще и своята съдба в собствените си ръце.
Разбира се, че правителствата могат да скубят богатите –
и го правят.
Жан Пол Гети (на английски:Jean Paul Getty), често само Пол Гети, е известен американски индустриалец.
Той е сред първите милиардери в долари, когото списание Форчън през 1957 г. нарежда сред най-богатите американци.
В империята му влиза нефтената компания Getty Oil Company и над 200 други предприятия.
Гети е също филантроп, основател на музея „Гети“.
Дата: 17.10.2016
Източник: Любословие.бг по www.webstage.bg Снимки: Mirror,
Forbes, Biography
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)