Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Лидия Стайкова от групата „Приятели на бежанците“
Резюме: Ако разделяме хората по националности и строим огради между тях, по какъв начин те биха могли да живеят заедно в една нормална държава
Този въпрос зададе в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Лидия Стайкова от групата „Приятели на бежанците“ по повод предложението лагерът за бежанци в Харманли да стане от затворен тип, а обитателите му да бъдат разделени по националности след размириците в понеделник. Относно сбиването тя обясни:
Всички можем да си представим какво би се получило ако изолираме на едно място стотици мъже, ергени , които нямат никакви полезни занимания и са в една нестабилна емоционална ситуация и в много силна неизвестност и тревога. Това може да се случи навсякъде при такаива ситуации. Другото, което не можем да си представим, е недоверието между различните етнически групи, защото, за нас, всички тези хора са едно – страшните талибани, които идват някъде от Изток, но, за тях самите, те са отделни групи като всяка една може да бъде страшна за другите.
Всяка администрация може да отдели преводач и служител, които, в рамките на един час, да обясняват на новодошлите правилата и процедурата , тъй като най-плашеща за бежанците е неяснотата, категорична е Стайкова.
Всеки, който работи с бежанци, трябва да дава много ясен знак за равнопоставеност между всички тях, без значение от етническата им група, за да няма чувства на привилегированост или онеправданост, категорична е тя.
В момента афганистанците чакат за преводи и обработка на документи по-дълго от останалите бежанци, тъй като броят им е по-голям, а има повече преводачи от арабски, отколкото от фарси, отбеляза Стайкова:
Би трябвало да се обяснява, че всеки случай се разглежда индивидуално, а не , че една група по условие, получава статут, а друга- не. Такъв е законът!
Какво като сложим вътрешни стени и, да речем, стане бой между сирийци със сирийци?!, запита реторично тя
БНР, „Преди всички“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)