Сега четете
Във Вашингтон започна среща на лидери „Глобал форум“ 2016

Във Вашингтон започна среща на лидери „Глобал форум“ 2016

Във Вашингтон започна ежегодната международна среща на лидери „Глобал форум“ 2016, организирана от AJC – Американски еврейски конгрес. „Глобъл форум“ е доказано авторитетно международно събитие, което дава възможност на президенти, външни министри, членове на Американския конгрес, както и водещи обществени фигури да обменят мнения и успешни практики за решаване на глобалните световни проблеми.

wpid-wp-1465284951123.jpeg

„Глобъл форум“ 2016 отбелязва и 110-та годишнина от основаването на Американския еврейски конгрес и бележи своеобразен рекорд – участието на повече от 2500 делегати, членове на AJC от регионалните организации в почти всички американски щати, както и гости от близо 100 държави.

wpid-wp-1465284947134.jpeg
Тази година Форумът започна с международна лидерска среща, посветена на „Промените в обучението за Холокоста, паметта и борбата с антисемитизма и изграждане на международно отношение към познаването на Холокоста“. Лидери на еврейски организации от 35 държави представиха свои коментари и практики по темата. Българската еврейска общност бе представена от Виктор Меламед, председател на Федерацията на ционистите в България и Соломон Бали, президент на българската Ложа „Кармел“ на „Б`ней Б`рит“.

wpid-wp-1465284933793.jpeg
Директорът на Института за Холокост обучение към Мемориалния музей на Холокоста във Вашингтон, САЩ и представители от Индия, Китай, Унгария и ЮНЕСКО представиха своите тези по темите: „Може ли обучението за Холокоста да служи като антидот (ваксина) срещу разрастването на антисемитизма?“;

 

Вижте и

wpid-wp-1465284947134.jpeg„Отричането на Холокоста и ревизионизма все още ли са заплаха за правдивостта на историята2“; „Може ли интереса към Холокоста до доведе до по-добро разбиране на еврейството и Израел, там където познанието за тях е недостатъчно…?“ И още много други актуални въпроси. В своя коментар по темите по време на лидерската среща Виктор Меламед посочи, че „Обучението за Холокоста освен глобално, трябва да бъде и домашно, освен на теория трябва да се прилага и на практика. Инициативи, като „Урок по достойнство“, които се провеждат по повод 10 март – Денят на спасението на българските евреи и специалните уроци за Холокоста в часове на класния ръководител, инициативата „Да изчистим омразата“, „Спортът за толерантност“ и „Направи добро“, както и други от епизодични трябва да се превърнат в практика и дори да бъдат институционално гарантирани“, подчерта Виктор Меламед.

wpid-wp-1465284933793.jpeg

„Особено важно е по тези въпроси да се говори и в семействата, да се намери форма, ако не за обучението, то поне за ангажираното информиране и на родителите по същността на Холокоста, антисемитизма и езика на омраза във всичките му форми.“ добави Виктор Меламед. Идеята за ангажирането на родителите, като част от съхраняване паметта за Холокоста бе искрено приветствана от участниците в панела.
Специална награда на AJC за кураж и смелост получи Виан Дакхил от Ирак, която разказа своята лична история и за преживените ужаси от ИДИЛ.
По-късно на традиционната среща на участниците в „Глобал форум“ 2016 на Американския еврейски комитет с посланиците на различни държави, българският временно изпълняващ длъжността посланик на България в САЩ Деян Катрачев се срещна с делегати на Форума от Ню Йорк и Чикаго и ги запозна с основните цели на съвременната българска външна политика и отношенията на страната ни със САЩ и Израел.
Днес „Глобал форум“ продължава с дискусии, посветени на антисемитизма в Европа, изграждане на общо бъдеще, а не конфронтация с исляма, глобалния терор и реакцията на световната общност, нарастващата роля на Югоизточна Азия в световните процеси, както и теми свързани с бъдещето на Израел и конфликтите в Близкия Изток.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре