Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
На днешния 16 март празнуват всички астрономическите обсерватории в страната и чужбина.
Международният ден на астрономическите обсерватории е отбелязан за пръв път през 1990 година в Италия, по инициатива на Асоциацията на италианските астрономически обсерватории. През 1994 г. е честван и във Франция, а през 1995 г. в още 6 европейски държави. Чества се през месец март в деня, който е най-близка до деня на пролетното равноденствие, за да се разпространяват знанията по астрономия. Целта на празника е разпространение на знанията по астрономия.
Националната астрономическа обсерватория в България се намира на връх Рожен в Източните Родопи, близо до град Чепеларе. Стопанисва се от Института по астрономия към БАН. Там се намира най-големият телескоп на Балканите – двуметров рефлектор с оптическа система Ричи-Кретиен-Куде, произведен от Карл-Цайс, Йена. Обсерваторията разполага още с 60 cm фотометричен телескоп Касегрен и с 50/70 cm Шмид телескоп. През 2005 г. в Института по астрономия беше разработен и построен 15 cm слънчев коронограф, който сега е монтиран в слънчевата кула на НАО-Рожен.
Другите български обсерватории:
– Астрономическа обсерватория – Белоградчик
– Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Джордано Бруно“
– Астрономическа обсерватория при Младежки център – Хасково
– Народна астрономическа обсерватория и планетариум – Смолян
– Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“
– Астрономическа обсерватория и планетариум – Ямбол
– Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“
– Народна астрономическа обсерватория и планетариум – Габрово
– Народна астрономическа обсерватория „Славей Златев“
– Астрономическа обсерватория на СУ „Климент Охридски“
– Народна астрономическа обсерватория „Галилео Галилей“
– Астрономическа обсерватория „Йохан Кеплер“, школа към СОУ „Васил Левски“
– Народна астрономическа обсерватория – Сливен
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)