Сега четете
Най-дългият трикольор се изви в Стара Загора

Най-дългият трикольор се изви в Стара Загора

wpid-wp-1457085464389.jpgПаметно шествие „За свободата… Да развеем българското знаме!“ привлече стотици навръх Националния празник В деня, в който България чества 138 години от освобождението си, хиляди старозагорци съпроводиха националния трибагреник към хълма, на който българските опълченци развяват първото бойно знаме в историята на България.

На „старозагорската Шипка“, както в града вече наричат Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“, трикольорът се издигна днес на един от най-големите паметници в България – монумента „Самарското знаме“.

Паметното шествие тръгна от площада пред общината, където кметът Живко Тодоров отправи поздрав към присъстващите. В словото си за празника, той отбеляза, че „трети март е най-святата дата в историята ни, защото ни дава свободата и възможността да се определяме като свободни хора, достойни жители на Европа и България“.

Кметът, министърът на отбраната Николай Ненчев, народни представители, общинското и областно ръководство на Стара Загора, общински съветници и гости участваха в тържествения ритуал за издигане на националния флаг на площада пред общината, след което поведоха 3-километровото шествие на старозагорци към хълма. Както и миналата година, по идея на Живко Тодоров, трибагреника носиха 300 военнослужещи от Втора механизирана бригада в Стара Загора.

Десетки хиляди в празничния ден изкачиха стоте стъпала към монумента, огласен от родопски каба гайди на участници в ансамбъла на Петър Янев. В подножието му се състоя военен ритуал за поднасяне на венци и цветя от Община Стара Загора и Старозагорския гарнизон, от областния управител, от кметовете и кметските наместници в общината, „Мини Марица Изток“ ЕАД, политически, неправителствени и патриотични организации, много граждани.

Венци и цветя бяха положени днес на всички паметници, посветени на Освобождението на Стара Загора – Паметник на Защитниците на Стара Загора, Мавзолей– костница „19 юлий 1877″, Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на загиналите воини в Джуранлийския бой и
Паметника на загиналите във войните старозагорци.

Вижте и

Сценарист на паметното шествие под наслов „За свободата… Да развеем българското знаме!“ и водещ на ритуала е актьорът Ивелин Керанов.
Празникът продължи и в по-късните часове с тържествена заря-проверка и илюминациии от 19.00 часа на площада пред общината. Там в 19.30 ч. започна концерт на група „Епизод” .

Автори на монумента „Самарското знаме“ са Крум Дамянов и Божидар Козарев, а архитекти Богомил Давидков и Благовест Вълков. Той е построен по случай 100-годишнината от Руско-турската война. Бетонната конструкция е висока точно 50 метра и наподобява развято знаме. В основите му са положени костите на загинали при отбраната на Стара Загора. До знамето на вечна стража са поставени шестима български опълченци и един руски офицер, като символ на шестте български дружини, участвали в боевете под руско ръководство. На гърба на монумента е изобразен Червен кръст, какъвто медал получава и знамето.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре