Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
На 15 февруари на 84-годишна възраст почина първата дама на българския криминален роман Донка Петрунова.
Нейният бурен и вълнуващ живот е по-колоритен от литературен сюжет. Приела предизвикателствата на неспокойния си дух, тя съумява да отрази с безпощадна откровеност конфликтите на съвременното общество, за които малцина смеят да пишат.
В началото на осемдесетте години на XX век Донка Петрунова реализира своето първо сериозно журналистическо проучване. Темата на разследването й е нарастването на престъпността сред жените. Тя успява да влезе под прикритие в Сливенския женски затвор и е първият цивилен човек у нас, успял да проникне там, без да е извършил престъпление. Разкритията си тя описва в„Сивият дом” (изд. „Г. Бакалов“), определена от читателите на в-к „АБВ“ за най-добрата публицистична книга на 1986 г.
Само след 2 години, през 1988 г., Донка Петрунова прониква и в Клиниката за алкохолизъм и наркомании в Суходол. Там тя се внедрява като пациентка, а събраните впечатления споделя в книгата „Фатални отклонения” (изд. „Народна младеж“).
Петрунова първа от българските писатели започва да пише за мафията. Още в началните стъпки на демократичните промени у нас тя съзира нейното зараждане, въпреки че то е отричано от високопоставени фигури в държавата. На тази тема е посветена трилогията й „Мафиотски романс” (изд. „Световит“). Авторката проследява етапите на развитие и срастването на организираната престъпност с властта. С право мнозина критици я определят като летописец на прехода.
Авторка е на радиопиеси и сценарии на документални филми. По неин сценарий е заснет филмът „Каре от праведници”. Тогавашният „Художествен съвет на Киностудия „Бояна” го спира от прожектиране, а след това лентата изчезва безследно.
Приживе Донка Петрунова е член на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти и Световната асоциация на писателите криминалисти.
Тя е носител на орден „Кирил и Методий” ІІ ст., Почетна грамота за „Принос към българската култура”, отличието на СБЖ „Златното перо”, Голямата награда за литература на Академията на МВР. Отличена е със специалната награда на Международния конкурс за криминален разказ „Атанас Мандаджиев”, както и с годишната награда на критиката за „Най-добър роман”. През 2008 г. книгата „Бели рози в черна ваза” (изд. „Световит“) е отличен с „Голямата награда” на Съюза на българските писатели. Донка Петрунова е носителка на специалната награда на Националния конкурс „По стъпките на Агата Кристи”, организиран от издателство ЕРА. Нейното творчество е признато като своеобразна борба срещу престъпността и е отличено с „Кортик за особени заслуги” от МВР и със специалната статуетка на Темида от Министерството на правосъдието.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)