Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Инвестициите в България в последните седем години намаляват, защото няма адекватни условия за тях. Това каза в ефира на „Здравей, България” компютърният специалист Вени Марковски, който от години живее и работи в САЩ.
Той разказа, че наскоро негови познати отвъд Океана проявили интерес към влагане на средства в голям, работещ бизнес у нас. Опитите на Марковски да им помогне в това начинание обаче ударили на камък. Оказало се, че родните институции нямат дори канали за предоставяне на информация на кандидат-инвеститорите.
Според Марковски за липсата на сериозни вложения не била виновна само корупцията, защото такава имало навсякъде по света.
„На България не и се пада да има тази година генерален секретар. Това не е Еврокомисията, където България задължително има едно място за европейски комисар и дали ще дойде Румяна Желева или Кристалина Георгиева, зависи от това как ще се представи в Европарламента.“
Вени Марковски е и вицепрезидент на ключовото за Интернет НПО ICANN и отговаря за ООН, агенциите на ООН и сътрудничеството в областта на киберсигурностт
Марковски обясни още, че постът генерален секретар на ООН е на ротационен принцип и, че има „усещане“ да се падне на държава от Източна Европа. Ако Източна Европа излезе с единна кандидатура, шансът да се одобри от петте постоянни страни членки – Китай, Франция, Англия, Русия и САЩ, е голям.
„В случая имаше една спроед мен изкуствено създадена интрига между Ирина Бокова и Кристалина Георгиева – и двете кандидатки стават. Която и да беше посочена, ние като българи, включително тези, които работим и с ООН и в чужбина, трябва да й помогнем с каквото можем, за да бъде успешна тази кандидатура,“ отбеляза той.
Интернет специалистът коментира положително идеята за държавната електронна поща.
„Държавата няма да е конкурент на Гугъл, хората може да са спокойни, а кореспонденцията няма да следи, тя държавата може да я следи винаги.“
И обясни предимствата на държавната поща – евентуалната й връзка с електронната идентификация и удобството на употребата й.
Нова телевизия, „Здравей, България“
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)