Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Вчера със съпругата ми инцидентно посетихме монумента „Камбаните“, което не бяхме правили от времето на откриването му в далечната 1979-а година. Приятно бяхме изненадани от доброто състояние на яките бетонни елементи, високата конструкция на камбанарията заедно със скулптурната пластика с образа на Людмила Живкова и.……запазените, не откраднати камбани, подарени на Родината ни от цял свят. Моят правнук с удоволствие удряше по тях заедно с многобройните други деца, дошли в този красив парк със своите родители.
Прочетохме посвещенията на бившите водещи ръководители на организациите на ООН за образование, наука и култура и по закрила на детето — ЮНЕСКО и УНИЦЕФ, на световната организация за образование чрез изкуство, на филма „Главболгарстрой“, която е реновирала монумента преди 5 години. Изненадани обаче бяхме, че няма никакъв знак за това по чия инициатива и по чии проект е създаден този невероятен пластичен монумент, нямащ аналог в света. Човек не може да разбере,че е създаден във връзка с блестяща идея на тогавашният министър на културата на България Людмила Живкова за провеждане в Международната година на детето, обявена от ООН, на Световна детска асамблея на мира, която да обедини творческия порив на децата, които са бъдещите световни писатели, художници, учени, политически лидери, които да направят светът по-добър. Че автор на художествената част от проекта е колектив, начело с водещ скулптор в лицето на известният и все още жив проф.Крум Дамянов, може би най– добрия български скулптор от втората половина на ХХ век.
Моля, дайте съвет и помогнете как една добре проектирана и изпълнена плоча да даде на посетителите тази нужна и исторически оправдана информация. На дясната страна при входа на монумента още стоят 4 болта, където вероятно е имало нещо подобно. Ако един народ не знае историята си, той губи своя корен, осъден е да повтаря грешките и да не може да се възползва от доброто и да надгражда своето минало. Именно затова е нужно, а и не би било скъпо начинание, да бъде подготвена паметна плоча, която с кратки думи да разкаже за инициаторите на Международната детска асамблея, за талантливите творци, дали своя принос в реалното осъществяване на монумента.
Изпращам това писмо към отговорните институции и към родолюбивите българи, чрез в. ЗЕМЯ, с най-добри чувства към колектива му, където до последния си дъх работи моят добър приятел и талантлив публицист Горан Готев
Проф.д-р арх.Младен Мирянов
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)