Сега четете
Картичка от Гео Милев за Великден и стари фотографии, свързани с най-светлия християнски празник, могат да бъдат открити онлайн

Картичка от Гео Милев за Великден и стари фотографии, свързани с най-светлия християнски празник, могат да бъдат открити онлайн

Geo Milev_kartichkaДигитализирани чернови на стихотворения от известни поети, фотографии на стари картички от миналия век, статии, писани преди два века в български вестници и списания, както гадание по ръка за датата на Великден – всички те, свързани с най-светлия християнски празник, могат да бъдат намерени онлайн в каталозите на международния проект EuropeanaPhotography и Сводния онлайн каталог на академичните библиотеки в България www.nalis.bg. Благодарение на фондация НАБИС страната ни участва във фотографския проект с 15 000 снимки, предоставени от български архиви, библиотеки, музеи и частни колекции.

Един от най-интересните дигитализирани експонати е оригинална чернова от 1914 г. на част от стихотворението „Великден“ от Гео Милев, включена в сборника „Кормило“, издаден през 1933 г. В момента тя се съхранява в Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“. Друг ценен документ от архива на библиотеката, имащ връзка с Великден, е пощенска картичка, изпратена от Гео Милев до баща му Мильо Касабов, в която му съобщава, че няма да може да се прибере скоро в Стара Загора и пожелава много здраве на всички за Възкресение Христово.

 

Сред снимките, които страната ни е предоставила за участие в проекта EuropeanaPhotography чрез фондация НАБИС, може да се види и фотография на български офицери и войници в планината Беласица, които празнуват Великден по време на Първата световна война. Притежател на правата върху снимката е Стойчо Млечевски като самият отпечатък се съхранява в дигиталната колекция на фондацията. Сред другите любопитни фотоси е и този на известния писател и журналист Александър Геров, на конгрес на писателите от провинцията. Снимката е заснета на Великден през 1937 г. в Плевен, а правата върху нея са на Националния литературен музей.

Вижте и

Оказва се, че предците ни са имали много точен начин за изчисление на датата на Великден през различните години като са използвали само пръстите на ръцете. Това е описано в  Книга Нарицаемаѧ Свѧтче или Календарь Вѣчный от 1843 г., която може да бъде намерена онлайн в Сводния каталог на академичните библиотеки НАБИС /www.nalis.bg/. Книгата е публикувана в Букурещ през 1843 г. в типографията на братя Каркалеки и съдържа, както се твърди в предговора: „Собранъ ѿ много различны дрՃги, заради леснота болгарскомՃ народՃ; оукрашенъ сосъ многՃ назначеніѧ потребны на секимՃ человѣкՃ, и изданъ на болгарски за потреба на единородните православни братие“. Особено любопитна е главата „Пасхални ръце“ която показва как чрез пръстите на ръцете можем да изчислим датата на Великден през годините.

Фондация НАБИС участва в европейския фотографски проект с дигитализирани снимки, сред които има  фотографии на пейзажи, сгради, инфраструктурни обекти, на политици, юристи, военни и писатели, както и на обикновени хора и семействата им. Основният проект на фондацията обаче е създаването на онлайн каталог на академичните библиотеки в страната – www.nalis.bg. В момента през него може да бъде извършено търсене на заглавие сред почти 3 000 000 библиографски записа, което няма прецедент в страната. Проектът е подкрепен от фондация „Америка за България“.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре