Две трети от австралийките от 18 до 35 г. си правят селфи главно за да го публикуват във фейсбук. Според анкета на Samsung 30% от всички фотографии, направени от хора между 18 и 24 години, са селфита
1. Качвате поредното си селфи във Facebook, Twitter и Instagram. 2. Алгоритъм, инфилтриран в социалните мрежи, ви предупреждава, че съществува опасност да сте развили грандомания и патологична любов към себе си и изпраща съобщение до личния ви лекар. 3. Притеснен, личният лекар ви вика на преглед и ви дава направление за психиатър. 4. Притеснен, психиатърът ви съобщава, че зад нарцисизма ви се крие ниско самочувствие, несигурност в себе си, неспособност да общувате и да създавате социални контакти офлайн. Предписва ви лекарства, които Българската здравна каса поема поради социалната тежест на заболяването. 5. Притеснен от споменаването на Здравната каса, вие се събуждате от кошмара. Установявате, че годината е 2014-а, селфито е в разцвета си, а социалните мрежи още не са инфилтрирали алгоритъм, който да следи психическото ви здраве чрез публикациите ви и да ви предупреждава при опасност.
Да й го лайкнеш или не – това е въпросът. Хамлет
Толкова изобличаващо ли е селфито всъщност? Учени от Нюйоркския университет проучили 656 хил. фотографии (това се казва сериозен научен труд!), качени в Instagram, и установили, че селфито говори за нас повече, отколкото ни се струва. По проекта SelfieCity.net те анализирали фотографии, направени в няколко мегаполиса – Берлин, Москва, Банкок, Сао Пауло и Токио. Установили, че процентът на селфитата сред всички прегледани снимки е не повече от 9 на сто. Като жените са фотографирали себе си доста по-често от мъжете. В Москва женските селфита са 82% от общия брой, в Берлин – 71, в Токио – 67. Рускините откровено позирали, обикновено се снимали с тежък грим като за корица на модно списание.
И били най-малко усмихнатите. Японките обратното – рядко били гримирани, но често не гледали в обектива или направо криели лицето си. Като продължение на японския опит „снимка без лице“ в Чехия изобретиха челфи – снимка само на челото. Челото ви по време на ваканция, челото ви, докато взимате вана, челото ви с новата ви прическа. На доста по-голям успех в целия свят обаче се радват белфитата, снимки на задните части, за които EVA вече писа. Като си помисли човек – една Ким Кардашиян направи цяла кариера от белфита. Звездите, които иначе много се ядосват, когато папараци ги хванат да се разхождат в размъкнат вид, напоследък се надпреварват да се самоснимат без грим и да качват снимките си в мрежите. Разбира се, те имат сериозни оправдания за това.
Не питай какво ти е дал фейсбук, а какво ти си му дал. Джон Кенеди
През лятото кампанията #nomakeupselfie ги призова да качват свои снимки без грим с цел да се съберат средства за изследвания на рака. Новатакампания #WakeUpCall ги призова да се запечатат, докато още не са се разбудили напълно в леглото. Целта е хората да се събудят за ставащото в Сирия (каква блестяща метафора!) и така да се съберат средства за Извънредния фонд за Сирия на УНИЦЕФ. Самата Наоми Кембъл взе присърце кампанията, само че от снимката й останахме с впечатление, че спи и съответно се буди сутрин приятно гримирана. Напоследък селфитата имат и откровено идиотски употреби – т. нар. снимки от „сериозни места“. Много лайкове ти се пишат, ако се снимаш с пръсти със знака на победата пред газовите камери на Освиенцим или пред руините на Чернобил. Играчът от „Сан Антонио Спърс“ Дани Грийн се снима в Берлин пред паметника на Холокоста и написа „Разбираш, че не можех да не го направя поне веднъж. lol #Holocaust“. Но най-много точки носят снимките по време на погребение. Ако се снимате така, че в кадъра да се вижда ковчегът с починалата ви баба, и след това си дорисувате и сълзи на снимката, популярността ви е в кърпа вързана. Особено ако сте 14-годишен тийнейджър с кретенски вид.
Ако съдиш селфитата на хората, няма да ти остане време да ги лайкваш. Майка Тереза
Тръпки ни побиват от манията да се колекционират селфита на хора, които малко след това са загинали при нещастен случай. Мексиканската поп звезда Джени Ривера се снима на борда на частен самолет преди излитането му. Самолетът катастрофира, на борда няма оцелели. Две приятелки се снимат в колата си – предстои им да прекарат уикенд по женски, с много алкохол и прилежащите му забавления. Тц! Къртни Санфорд качва във фейсбук своя усмихната снимка, докато шофира, и пише: „Песента на Фарел Уилямс Happy ме прави толкова хепи.“ Следващата снимка на Къртни е на пътната полиция – от напълно смачканата й кола. Семейство си прави селфи от самолета на Малайзийските авиолинии, който излита от Амстердам на път за Куала Лумпур. И прелита над Украйна. А ти си пазиш всичко това в папка „Смърт&селфи“…
Човешкото въображение и лош вкус, разбира се, нямат край. Според учени селфито е символ на противоречивата ни епоха, в която желанието да се отделиш от другите се съчетава с болезненото желание да общуваш. Човек винаги се е стремил да си обособи пространство за лично ползвване – в пещерите това не му се е отдавало кой знае колко, но после са се появили харемите и частните апартаменти. И все пак той не е готов за пълно усамотяване. Не знае какво да прави с него. Затова си купува смартфон и с негова помощ разпраща сигнали във вид на селфита: „Ехо, тук съм. Готин съм. Къде е купонът?“
Дата: 02.12.2014 10:51 Източник: www.eva.bg Автор: Адриана Попова
[spider_facebook id=“1″]