Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Обществено обсъждане на Проект на Постановление на Министерския съвет (МС) за изменение и допълнение на Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги (НРЦВКУ), приета с постановление на 18 януари 2016 г. на МС, се проведе в сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
В мотивите на вносителите е записано, че целта е да се създаде подзаконова нормативна уредба, която да позволи на КЕВР при годишните изменения на одобрените цени на ВиК услуги да отрази действително отчетените разходи на ВиК операторите за закупена електроенергия от свободния пазар, при отчитане на получените от дружествата компенсации от държавата и на изпълнението на одобрените годишни целеви нива на относимите показатели за качество на ВиК услугите.
Следващата цел, поставена с проекта, е да се допълнят основанията за изменение на одобрените бизнес планове през регулаторния период, като се създаде възможност за откриване на процедура за изменение на одобрените бизнес планове при промяна в границите на обособената територия на ВиК операторите и/или при необходимост от предоставяне на нови ВиК услуги, без същите да са обвързани с изискването да водят до изменение на приходите или икономически обоснованите разходи на ВиК оператора с повече от 10 на сто.
В мотивите пише още, че целта е да има промяна и в условията и реда за преразглеждане на цените на ВиК услугите през регулаторния период. Осъществяването на посочената цел се свързва със създаване на възможност КЕВР да измени цените с едно решение, в рамките на текущата година, което ще създаде предпоставки за своевременно отразяване на евентуално настъпили непредвидени събития.
Цветанка Илиева – главен експерт към омбудсмана на България Диана Ковачева, каза, че омбудсманът подкрепя промените в наредбата, но относно частта за включването на действително отчетените разходи на ВиК операторите за закупената електроенергия на свободен пазар трябва да се отчетат получените от тях компенсации. Омбудсманът смята, че е неправилно цените да се променят с процента на инфлация по данни на месечния индекс на потребителските цени. Натрупването на месечната инфлация от утвърждаването на цената на първия ценови период до датата на изчисляване на изменението за 2024 г., както и за следващите години, значително ще повиши цените на ВиК услугите, смята Ковачева. Затова омбудсманът предлага да се обсъди възможността да се изменят само някои от разходите, които са включени в цените със средногодишната инфлация, като например тези за ремонти, текуща издръжка и инвестиции. Ковачева счита, че трябва да бъдат изключени разходите за работна заплата, тъй като в бизнес плановете на ВиК операторите е заложено увеличение от 15 процента за всяка година.
Председателят на Националния браншови синдикат „Водоснабдител“ към КНСБ Мариян Бухов коментира, че това изменение на наредбата е частично и тo едва ли ще доведе до някакъв съществен резултат. Бухов изтъкна, че за браншовия синдикат е важно целият регулаторен модел да бъде променен.
Зам.-председателят на Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване“ към КТ „Подкрепа“ Йордан Йорданов добави, че федерацията смята, че предлаганите промени в наредбата са стъпка в правилната посока, въпреки че са закъснели.
Председателят на Съюза на ВиК операторите в България Ангел Престойски изрази подкрепя към промените в наредбата. Той обаче обърна внимание, че ако тези промени са били приети преди година и половина, нямаше много ВиК оператори да приключат изминалата година на загуба. Той изтъкна още, че много ВиК дружества са с намалени от КЕВР цени и няма как да изпълняват инвестиционните си планове. Затова Престойски предупреди, че и тази година ще има проблеми с ВиК дружествата. „Няма как да няма. Вие вместо да ни поощрите, вие наказахте ВиК дружествата“, обърна се председателят на Съюза на ВиК операторите към представителите на КЕВР.
Директорът на Дирекция „Водоснабдителни и канализационни услуги“ в КЕВР Ивайло Касчиев обясни, че със сектора е обсъждана нуждата от това да се отразяват реалните разходи за електроенергия. В предишния регулаторен период такава необходимост не е съществувала, защото тази криза се случи в последната година на регулаторния период, когато КЕВР не е имала възможност да промени цените за 2021 г. При разработването на новите бизнес планове КЕВР не е знаела, че държавата ще плаща компенсации на дружествата. Според Касчиев с предлаганите промени няма да се наруши балансът нито за ВиК операторите, нито на потребителите.
Председателят на КЕВР Иван Иванов съобщи, че КЕВР ще се произнесе с решение по отношение на промените в Наредбата на закрито заседание на 10 август.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание