Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
С едноминутно мълчание и ставане на крака депутатите почетоха паметта на жертвите на Холокоста. Заседанието на Народното събрание (НС) започна с декларации от парламентарни групи по повод на Международния ден в памет на жертвите от Холокоста.
През 2005 г. ООН обявява 27 януари за Ден за възпоменание на паметта на жертвите на Холокоста, отбеляза председателят на Народното събрание Вежди Рашидов в началото на пленарното заседание. Над 6 млн. евреи, днес едва ли можем да си представим ужаса, който тези хора са преживяли в лагерите, отбеляза той. Масовото унищожение надхвърля човешката способност за разбиране, коментира Рашидов.
През тази година отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, посочи още председателят на Народното събрание. Той отбеляза, че днес изразяваме почитта си към тези български депутати, начело със заместник-председателя на НС Димитър Пешев, които в условията на война и под заплаха за личната си сигурност и политическа съдба, застават открито срещу натиска за депортирането на българските евреи. Благодарение на техните усилия, както и на категоричната позиция на България и на Българската православна църква, цар Борис Трети се съобразява с обществения натиск и отказва депортирането на около 50 хиляди евреи към лагерите на смъртта, припомни Рашидов.
Източник БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание