Сега четете
България победи Гибралтар с 5:1

Турнир на УЕФА Лига на Нациите, среща от група С4 – четвърти кръг:

България – Гибралтар                                                           5:1 (2:1)

Голмайстори: 1:0 Валентин Антов 23, 1:1 Рей Чиполина 26, 2:1 Кирил Десподов 36, 3:1 Радослав Кирилов 53, 4:1 Илиян Стефанов 55, 5:1 Марин Петков 80

Главен съдия: Павел Орел (Чехия)

Стадион Лудогорец Арена: 3000 зрители

Състави:

България: Даниел Наумов, Иван Турицов (60 – Йоан Стоянов), Петко Христов, Валентин Антов, Антон Недялков, Илиян Стефанов (72 – Никола Илиев), Илия Груев (72 – Янис Карабельов), Филип Кръстев, Радослав Кирилов (81 – Мартин Минчев), Кирил Десподов (60 – Георги Русев), Марин Петков

Гибралтар: Дейл Колейнг, Лий Анесли (63 – Итън Джоули), Лий Кашиаро (63 – Рийс Стич), Итън Брито (81 – Джоузеф Чиполина), Рей Чиполина, Джейс Оливеро, Бернардо Лопес, Лиъм Уокър (72 – Никълъс Поцо), Греъм Тория (63 – Джон Сърджънт), Скот Уайсман, Киън Ронан

България постигна първа победа в тазгодишното издание на турнира на УЕФА Лига на Нациите, след като победи Гибралтар с 5:1. При този резултат българите запазват позицията си в Лига С на състезанието, а гостите от британската иберийска територия отпадат в по-долното ниво. „Лъвовете“ вече имат 6 точки и са на 1 от 2-ия в групата Република Северна Македония, като следващата среща се очертава в Скопие директен сблъсък за позицията след първенеца Грузия.

Срещата беше дебют и за новия национален селекционер на България Младен Кърстаич, както и за Йоан Стоянов, Марин Петков, Георги Русев, Илия Груев и 17-годишния Никола Илиев, играещ за младежите до 20 години на Интер (Милано).

Това е първа победа за България за 2022-а година и първа от 12-и октомври миналата година, когато при предишния селекционер Ясен Петров националите биха Северна Ирландия с 2:1 в световна квалификация.

Българският отбор опита да започне мача активно и в началните минути Радослав Кирилов и Илия Груев стреляха, но неточно. В 23-ата минута България излезе напред в резултата с гол на Валентин Антов – първи за него с националната фланелка на България. Филип Кръстев подаде от ъглов удар, Антов обаче изпревари защитник на гостите и с глава изпрати топката зад Дейл Колейнг.

Но гостите от Гибралтар изравниха само след три минути, отново след центриране от корнер. Разписа се 39-годишният Рей Чиполина, който работи като митничар и в свободното си време играе футбол. Чиполина изпревари Илиян Стефанов и насочи топката зад Даниел Наумов.

Вижте и

Но българите не се предадоха и стигнаха до нова преднина още преди края на полувремето. Радослав Кирилов проби от дясно, продължи към Илиян Стефанов, който малко непохватно бутна топката, но след това с шпагат продължи към Десподов, който се разписа за 2:1 от близко разстояние.

Българският отбор си подпечата победата само в рамките на три минути след почивката, когато Радослав Кирилов вкара много красиво от въздуха и след него Илиян Стефанов реализира второто си попадение за тима. В 53-ата минута Петко Христов проби от дясно и върна към дузпата, където Десподов стреля слабо, а Стефанов не успя да уцели топката. Но тя стигна до Кирилов, който от въздуха простреля Колейнг. Две минути по-късно Стефанов вкара от втори опит, засичайки топката с глава. Вратарят отби първия му удар, но при добавката загуби равновесие и позволи на халфа на Левски да празнува.

След това селекционерът Кърстаич направи доста промени, даде шанс на още дебютанти като Георги Русев, Йоан Стоянов и Никола Илиев. Въпреки новите хора, българската селекция продължи да държи инициативата.

Десет минути преди края и младият нападател на Левски Марин Петков вкара първия си гол за националния тим, след като беше изведен по прекрасен начин от Радослав Кирилов сам срещу вратаря по диагонал. Петков обаче завърши като истински майстор и простреля вратаря Колейнг.

В 90-ата минута можеше да падне и шести гол във вратата на Дейл Колейнг, но при два удара стражът успя да се справи.