Сега четете
Испания спечели европейската титла по баскетбол

Световният шампион Испания спечели за четвърти път в историята си европейската титла по баскетбол за мъже. На финала на шампионата на Стария континент в Берлин испанците победиха Франция с 88:76 (23:14, 24:23, 19:20, 22:19), след като водеха в резултата през целия двубой.

Тимът на Испания изигра силно първо полувреме, като още в началото на втората част водеше с 47:26, а на почивката имаше аванс от 47:37.

В края на третата четвърт французите намалиха пасива си до три точки при 46:49, но съперниците им направиха серия от 9:0 и до края на изпуснаха водачеството в резултата, за да стигнат до крайния успех с 88:76.

За Испания най-резултатен беше Хуан Ернангомес с 27 точки, Уили Ернангомес и Лоренцо Браун добавиха по 14 точки.

Еван Фурние се отличи за Франция с 23 точки, а Тома Юртел завърши с 16 точки и 7 асистенции.

Испания за четвърти път стана европейския шампион след 2009, 2011 и 2015 година. Франция печели сребърните отличия за трети път след 1949 и 2011 година. На Евро 2011 Испания също победи Франция на финала с 98:85и взе титлата.

В спора за бронзовите медали Германия надделя над Полша с 82:69 (19:14, 17:9, 18:26, 28:20).

Вижте и

Евро 2022 се проведе в Германия, Грузия, Италия и Чехия. Първоначално то трябваше да се състои през септември миналата година, но беше отложено от ФИБА заради пандемията от коронавирус.

България също участва в шампионата на Европа след 11-годишно отсъствие. Възпитаниците на Росен Барчовски бяха в група „А“ в Тбилиси, където записаха една победа и четири поражения. Съперниците бяха Испания, Грузия, Белгия, Черна гора и Турция. Единствената победа на националите беше срещу Грузия с 92:80.

Следващото Европейско първенство ще се проведе през 2025 година в Латвия, Кипър, Финландия и Полша.