Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
24 май е ден за признателност, гордост и самочувствие, каза вицепремиерът и лидер на БСП
„24 май е най-светлият, най-българският празник. Днес България ликува. Където и да се намираме по света, днес всички българи празнуваме Деня на българската духовност, на българската просвета и култура, но и деня на българското достойнство и гордост, че и ний сме дали нещо на света и „на вси славяни книги да четат.“ Поздравявам всички дейци на науката, културата, изкуствата, образованието и просветата. Нека да пребъде делото на Светите братя Кирил и Методий“.
Това каза вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова на представителите на десетки български читалища, които се събраха в театър „Сълза и смях“ да отбележат 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
„Българските читалища са живите съкровища на България и вие, които ги носите в себе си сте истинските носители на българщината“, обърна се към хората в залата Нинова.
Тя припомни, че днес в 24 държави над 250 милиона души използват кирилицата. „Това е приносът на България към световната цивилизация“, каза вицепремиерът. Нинова напомни и че освен азбука, сме дали на света и читалищата – първото е създадено в Свищов през 1856 г. от родолюбиви българи, които си поставили високите цели да създадат библиотека, да издирят и съхранят писмената ни, да подкрепят младите българчета да учат и да помогнат на българските творци да издават творбите си.
„От онзи първи ден 30.01.1856 г. до ден днешен, българските читалища са просветни и духовни средища, живите съкровища на България“, каза вицепремиерът пред представителите на читалищата.
Тя акцентира и че не случайно Комитетът за нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО вписа българските читалища в регистъра на добрите практики. „Вие получихте и световно признание “, каза Нинова.
„Днес, изправени пред много трудности, ви отдаваме своето признание и благодарност за това, което правите, но сме ви и длъжници да ви осигурим по-добри условия за труд и заплащане“, каза вицепремиерът и пожела на читалищните дейци: „Бъдете здрави, бъдете силни и със самочувствие, че сте истински носители на българщината.“
Линк към новината на официалния сайт на БСП:
https://bsp.bg/news/view/22305-ministyr_ninova_otpraznuva_24_may_s_natsionalniya_syyuz_na_narodnite_chitalishta.html
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание