Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Утре (1 май) ще излезе извънредният брой на Държавен вестник.
Целия текст на указа може да видите тук.
„ЛЮБОСЛОВИЕ.БГ “ припомня: Вчера по тъмно депутатите приеха на второ четене промени в Изборния кодекс. Народните представители решиха да се гласува с машини в България и в чужбина в секциите с над 300 избиратели. Машинно гласуване няма да се произвежда в избирателни секции в страната с по-малко от 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в избирателни секции в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, в избирателни секции на плавателни съдове под българско знаме. В случаите, в които машинното гласуване се окаже невъзможно, секционната избирателна комисия ще уведомява незабавно районната избирателна комисия и Централната избирателна комисия и гласуването ще продължи с хартиени бюлетини. Народното събрание реши съставът на Централната избирателна комисия да бъде намален на 15 членове. Този брой ще включва председателят, заместник-председателите и секретарите. Те ще се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции. Текстовете предвиждат целият състав на ЦИК да се назначава с указ на президента на републиката след публични консултации и процедура, определена от държавния глава. Парламентът реши ЦИК да определя условията и реда за видеонаблюдението при преброяване на гласовете.
Депутатите не успяха да изчистят и приеха противоречащ текст за реда и начина на образуване на секции в чужбина. Ситуацията възникна, след като парламентът остави действащия текст от Изборния кодекс, който не позволява образуване на избирателни секции извън територията на дипломатическите и консулските представителства. Този текст влезе в противоречие с приетата разпоредба за образуването на секции и извън дипломатическите и консулските представителства при наличие на не по-малко от 40 избиратели, както и в местата, в които на проведени до 5 години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание