Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
От днес училищата отварят врати за учениците от 1-и до 4-и клас. Възстановява се присъственият процес и в детските градини и яслите. Учениците от 5-и до 12-и клас ще продължат да учат дистанционно поне до 12-и януари.
Решението на властите за частично възобновяване на присъствените занятия в учебните заведения се възприема положително в семейството на Мария Ангелова – майка на ученици в първи, трети и пети клас в столичното 56-то средно училище в квартал „Люлин“:
„Решението е изцяло в полза на децата, тъй като особено на първокласниците им е изключително трудно да свикнат с електронното обучение. Много трудно се съчетава първокласникът с работата от вкъщи. Много малко хора могат да си позволят да стопят вкъщи месеци наред и донякъде ми се струва оправдано отварянето на училищата за най-малките ученици. По-големите се справят добре и сами, вкъщи имам предвид.“
Явор в първи и Снежана в трети клас вече нямат търпение да видят съучениците и учителите си:
„Предпочитам да ход на училище. защото там ми е по-интересно и мога повече да се забавлявам.“
„И аз предпочитам да хода на училище, защото там учим повече и се забавлявахме малко повече.“
Петокласникът Калин обаче остава да се учи от вкъщи дистанционно поне още една седмица:
„Не ми е трудно, обаче ми е скучно.“
Заради притеснения, свързани с коронавируса обаче, не всички родители ще пратят децата си на училище и детска градина. Николай Хамов, баща на ученици във втори и седми клас и на дете в предучилищна възраст:
„До 4-и януари не е възможно да спадне достатъчно разпространението на епидемията в обществото дотолкова, че да стане безопасно да се ходи на училище.“
От своя страна, директори на училища коментираха пред „Хоризонт“, че осигуряването на безопасна присъствена учебна среда в момента е улеснено заради факта, че в клас днес се връща само една трета от учениците.
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)