Сега четете
СЕМ уволни шефа на БНР Светослав Костов

СЕМ уволни шефа на БНР Светослав Костов

semСъветът за електронни медии решава съдбата на шефа на БНР Светослав Костов, след като миналата седмица откри процедура за отстраняването му от поста генерален директор на националното радио и му даде едноседмичен срок да реагира на това в писмен вид. 3 от 5-те членове на надзорния орган подкрепиха решението за прекратяване на мандата на Костов, двама се въздържаха. Формалната причината е спреният ефир на програма „Хоризонт“ на 13 септември 2019 г.

Истинската е опитът да бъде сменен съдебния ресор на репортерката от соросоидните кръгове Силвия Великова, която премиерът Бойко Борисов лично защити, а партията на проваления правосъден министър Христо Иванов и присъдружните медии на подсъдимите олигарси се втурнаха да правят протести. Така или иначе обаче нито един от двата мотива не е достатъчно законово основание да се стартира процедура по отстраняване на директора, тъй като затова са нужни поне три сериозни нарушения, каквито Костов не е направил за трите месеца откакто е директор. Поради това юристите са категорични, че в съда решението на СЕМ няма да издържи и тогава ще трябва членовете на съвета да хвърлят своите оставки заради некомпетентност.

В срок е постъпило становище на генералния директор, обяви председателката на съвета. В становището Светослав Костов оспорва наличието на основание за предсрочно прекратяване на мандата му, излага съобръжения, че БНР разпространява, освен Хоризонт и Христо Ботев, и регионални радиопрограми и твърди, че практически не е преустановявано доставянето на „Хоризонт“ и тя е била достъпна чрез интернет страницата на националното радио. Костов изтъква, че СЕМ не отчита факта, че три от предавателите са спрени за профилактика, а на територията на цялата страна сигналът не е спрян от БНР. Намира, че правото на информация на аудиторията се реализира не само от програма „Хоризонт“, но и от програма „Христо Ботев“.

В становището си Костов категорично отрича да е знаел, че се е осъществило преустановяването на сигнала на радиото. „Аз ще гласува за освобождаване на Светослав Костов. Според Закона за радио и телевизия генералният директор носи цялата отговорност както за своите действия, така и за действията на своите служители. На 13 септември бе спряна програма „Хоризонт за близо пет часа без да има основателни причини за това и е нарушено правото на информираност“ , каза Ивелина Димитрова, член на СЕМ. Тя цитира Конституцията за неотменимото право на всеки да търси и разпространява информация и това не може да се ограничава дори по време на война. Това, което дори ивоенно положение не може да направи, се случи под управлението на г-н Костов, изтъкна Димитрова. БНР не трябва да спира никога, особено най-важната програма с най-голямо покритие, не е направено нищо да се обезпечи излъчването, посочи тя и подчерта, че е направен опит да се отстрани журналист. Според моето лично мнение това уронва компетентността и доверието у Костов.

Нарушението е толкова тежко и грубо, че дава безспорни аргументи да се прекрати мандата на база чл. 67 ал. 1 т.2 от Закона за радио и телевизия, каза Димитрова. Бетина Жотева също обяви, че ще подкрепи прекратяване на договора на Костов. Тя обясни, че за нея е било важно да се чуе становището на главната прокуратура. Беше много тягостно изслушване и допускам, че ще бъде още по-тягостно, ако прокуратурата образува досъдебно производство за случващото се в БНР. Съжалявам, че с колегата Костов, когото избрахме преди няколко месеца, ще трябва да решаваме отношенията си в съда, каза Жотева.

Галина Георгиева също каза, че ще подкрепи отстраняването на Костов. Розита Еленкова посочи, че съветниците са обвързани със закона. Накърнени са основните ценности. Професионалната и лична отговорност на генералния директор е огромна и смятам, че съветът даде достатъмчно възможност на Костов да се справи с кризата.Базисно качество на мениджъра е спешно да търси пътища за справяне с кризите, а начините са колегиалност, честност, професионализъм, медиация. Вместо това получихме нападки, обвинения, заиграване с власта, със синдикализма, каза Еленкова. Проблем е напрежението в радиото. тази атмосфера и сега затруднява нормалното протичане на радиото. Постоянните протести показва наличие на отклонение от нормалната работа и невъзможност да се справят с тази ситуация. въз основа на това ще гласувам да бъде отстранен от поста г-н Костов“, подчерта Еленова. Председателят на СЕМ София Владимирова заяви, че е дала глас за едни човек с дълъг стаж в радиото, който е дошъл при тях е и казал, че е приятелски приет.

Вижте и

Три месеца по-късно трябва да кажа гласно пред всички вас, че считам, че този човек не се справи с поверената му отговорност, каза тя. Тук се чуха много думи, но малко отговори на важните въпроси и към момента СЕМ не разполага с отговорите на въпросите какво се случи на 13 септемнври.

Ясно е, че профилактика и проблеми с оптичния кабел нямаше. Не разирам какво е направил генералния директор, за да оправи проблема и да не се спира за 5 часа радиото, каза Вадимирова. Не бих могла да си позволя, като член на СЕМ, да чакам системност на тези нарушения, посочи председателят на съвета. СЕМ трябва да поеме отговорността по закон, за да спаси доверието в обществените медии, защото те са много важни, отсече Владимирова. С пет гласа „за“ членовете на СЕМ гласуваха за отстраняването на генералния директор. Антон Митов, директор на архива на БНР, бе предложен и одобрен с пет гласа от Владимирова за генерален директор.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре