Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 –…
Едуард Сноудън, бившият консултант на американската Агенция за национална сигурност, който в САЩ е обвинен в шпионаж и избяга в Русия, поиска президентът Барак Обама да го помилва, преди да напусне Белия дом през януари 2017 г., предаде Франс прес.
В интервю за британския вестник „Гардиън“ Сноудън твърди, че разкритията му са били благотворни за Съединените щати. „Да, има закони, които изискват някои неща, но може би затова го има и правото на помилване – за изключенията, които изглеждат на пръв поглед незаконни, но ако ги погледнеш от морална, от етична гледка точка, от гледна точка на резултатите, изглеждат необходими, и то жизнено необходими“, казва Сноудън във видеоинтервю от няколко минути, публикувано от „Гардиън“.
„Мисля, че ако хората оценяват положителните ефекти, става ясно, че от 2013 г. законите в нашата страна се промениха. Конгресът, съдилищата и президентът, всички промениха политиката си след тези разкрития. Наред с това няма нито едно публично доказателство, че някой е пострадал от тях“, добавя той.
През юли Белият дом отхвърли поисканото с петиция помилване за Сноудън, който през 2013 г. разкри измеренията на американския електронен шпионаж.
Сноудън открадна огромен брой секретни документи, докато работеше за АНС, напомня АФП. В САЩ той може да бъде осъден на 30 години затвор.
Източник: banker.bg
Каква е вашата реакция?
Главен редактор на Любословие.bg. Доктор по научна специалност: 05.11.02 – Политология (Публична администрация) с тема на дисертационния труд: Комуникации в процеса на политиките (Изграждане на обществена съпричастност при стратегически публично-частни партньорства). Андрей Велчев е магистър по Политически мениджмънт и публични политики и магистър по Масови комуникации в Нов български университет. Автор е на множество публикации и интервюта, посветени на проблемите на комуникациите, журналистиката, маркетинга и политическите комуникации. Член е на Българското дружество за връзки с обществеността, Съюза на българските журналисти и International Federation of Journalists (IFJ)